-->

Yaz Sıcağında Köpek Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz Sıcağında Köpek Bakımı Nasıl Olmalı?


Yaz Sıcağında Köpek Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz mevsiminde güneş ışığı hem insanlar hem de köpekler üzerinde olumsuz reaksiyonlara neden olabilmektedir

Sıcak havalarda köpeğiniz özel bakıma ihtiyaç duymaktadır. Köpeklerin tüyleri ince olduğu için derileri güneş yanığı riski taşımaktadır. İnsanlar sıcak havalarda bir ağaç altına sığınıp kendilerini koruyabilmektedir ancak köpekler böyle bir şeyi düşünemezler. Bu nedenle güneş ışığından yanabilir ve derileri çatlayabilir.

Köpekler arasında kısa tüylü ırklar ile beyaz tüylü olanların tüy bakımları yapılmış olsa dahi güneş ışığından kötü bir şekilde etkilenirler. Bunu önlemeninen iyi yolu ise güneşin yakıcı olduğu saatlerde köpeğinizi evde veya serin bir yerde tutmanızdır. Köpeğinizin yanmasını önlemek için kulaklarına çocuklarda da kullanılan yüksek faktörlü güneş koruyucu kremleri veya losyonu sürün. Sıcak havalarda köpeğiniz güneş çarplarına maruz kalabilir.

Yaşlı köpekler, küçük köpekler ve kısa burunlu köpekler en fazla etkilenen cinslerdir. Köpekler bu esnada hızlı nefes almaya hatta kollapsaya yani solunum yolu daralması yaşayabilir. Böylesi durumlarda acilen veteriner hekime götürmelisiniz. Böylesi anlarda köpeğinizle çok fazla egzersiz yaptırmayın, oynamayın ve bahçede serin bir yerde tutun.

Aşırı sıcak havalarda köpeğinize kuru mama yedirin ve sık sık su içirin. Köpeğinizle birlikte sıcak havanın keyfini çıkarın. Köpeklerin hepsi suyu sever bu yüzden bir çocuk havuzuna götürüp yüzmesini sağlayabilirsiniz. Yaşadığınız bölgede deniz veya göl varsa götürebilirsiniz. Bazı köpeklerin sudan korktuğunu unutmayın. Köpeğiniz klorlu havuzda yüzdüğü zaman tüyleri klorla kaplanabilir ve kurur.