-->

Nasıl İyi Bir Köpek Sahibi Olabiliriz?

Nasıl İyi Bir Köpek Sahibi Olabiliriz?


Nasıl İyi Bir Köpek Sahibi Olabiliriz?

Siz iyi bir köpeğe mi sahip olmak istiyorsunuz yoksa iyi bir köpek sahibi mi olmak istiyorsunuz?

   İnsanlarla karşılıklı iletişim kurduğumuz gibi köpeklerimizle de karşılıklı iletişim kurmalıyız. Köpeğimizle olan ilişkimiz ne kadar iyi olursa birbirimizi o derecede iyi anlayabiliriz.

   ‘Nasıl iyi bir köpek sahibi olabiliriz?’ sorusunda bir çelişki var aslında. Siz iyi bir köpeğe mi sahip olmak istiyorsunuz yoksa iyi bir köpek sahibi mi olmak istiyorsunuz?

   İyi bir köpek sahibi olmak istiyorsanız yapmanız gereken bazı şeyler bulunuyor. Öncelikle küçük dostunuzu gerçekten severek sahiplenmiş olmalısınız. Köpekler sevgiyi hissederler, kendisini seveni daha çok seven ve sahiplenen hayvanlardır. Köpeğinizi sevdiğiniz zaman onun sorumlulukları size ağır gelmeyecektir.

   Nedir bu sorumluluklar? Köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak en önemli sorumluluğunuzdur. Mamasını, suyunu eksik etmemeli, bulunduğu mekânı havasız bırakmamalısınız. Köpekler genelde sıcak havaları sevmezler. Bu yüzden evinizi sık sık havalandırmanız gerekir. Küçük dostlarımızın türlerine göre onlara nasıl bakmamız gerektiğini araştırmamız gerekir. Örneğin kimi cins köpekler oyuncuyken kimi cins köpekler oyunu o kadar sevmezler. Oyuncu olan köpeğimizle gün içinde oyunlar oynamamız gerekirken, oyunu sevmeyen köpeğimizi oyun oynamaya zorlamamamız gerekir. Bu yüzden baktığınız köpek cinsini iyi bilmeli, köpeğinizle ilgilenirken köpeğinizin huylarına göre hareket etmelisiniz.

   Köpekler tuvalet ihtiyaçlarını evde karşılayamazlar. Bu yüzden gün içinde dışarı çıkıp dolaşmaya ihtiyaç duyarlar. Tek başlarına dolaşabilecekleri geniş bahçeli bir eve sahip değilseniz köpeğinizi bir tasma ile gezdirmeniz gerekir. Bunların dışında köpeğinizin sağlığı ile ilgilenmeli, aşılarını düzenli olarak yaptırmalısınız. Aynı şekilde köpeğinizin güvenliği ile de ilgilenmeli, onu gerek dışardaki diğer köpeklerden gerekse ona zarar verebilecek diğer varlıklardan korumanız gerekir.

   Peki siz her şeyi yaptınız, iyi bir köpek sahibi oldunuz ama köpeğiniz sizin dinlemeyip huysuzluk mu çıkarıyor? Bunun en büyük nedeni köpeğinizin verdiğiniz komutları doğru almamasıdır. Köpeklere doğru komutları öğretmek, köpeğin cinsine ve türüne göre değişiklik gösterebilir. Eğitim verirken köpeğe net bir şekilde komut vermek gerekir. Köpeğinizi kendiniz eğitebilirsiniz ama bu konuda başarısız olursanız destek almanız sizin ve köpeğinizin mutluluğu için faydalı olacaktır. Bu eğitim; sizin evinizde, sizinle beraber yapılacağı için köpeğiniz daha rahat edecektir. Ve evden uzaklaşmadığı için psikolojisi bozulmayacaktır.

   Eğitim desteği almak için bizi telefonla arayabilir veya whatsapp üzerinden bize ulaşabilirsiniz.