-->

Köpek Eğitiminde Doğru Bilinen Yanlışlar

Köpek Eğitiminde Doğru Bilinen Yanlışlar


Köpek Eğitiminde Doğru Bilinen Yanlışlar

Köpek eğitimi doğru verilmesi gereken hassas bir konudur.

Köpek Eğitiminde Doğru Bilinen Yanlışlar

 

Köpek eğitiminde doğru bilinen yanlışlar nelerdi, doğru köpek eğitimi nasıl olmalı içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Köpek eğitimi doğru verilmesi gereken hassas bir konudur. Özellikle köpeklerin eğitimleri birebir ve özel bir şekilde yapılmalıdır. Köpek eğitimi ikiye ayrılır. Bireysel olarak köpeğinize verdiğiniz eğitim ve bodyguard köpek eğitimi mevcuttur. Köpek eğitimi konusunda da diğer konularda olduğu gibi oldukça fazla doğru bilinen yanlışlar bulunmaktadır. Çoğu kişi bu yanlışlara göre köpeklere eğitim verip doğru bir şekilde köpeklerini eğitememektedir. Aşağıda yer alan köpek eğitimi hakkında doğru bilinen yanlışları öğrenip siz de dostlarınızı daha doğru eğitebilirsiniz.

Köpek eğitiminde doğru bilinen yanlışlar;

  • Köpekler 6 aylık olana kadar eğitilmez konusu yanlıştır. Bebeklikten yanınızda olan köpekleri eğitmeniz daha kolay ve sağlıklı olacaktır. Ufak ufak eğitip yetişkinlik sürecine hazırlayabilirsiniz.
  • Köpek eğitiminde sert davranmak da doğru bilinen yanlışlardır. Köpeklere sert davranmak hem onları incitecek hem de aranızda güven duygusunun oluşmasını engelleyecektir. Bu yüzden oldukça kibar ve güven verecek şekilde köpekleri eğitmelisiniz.
  • Sadece belli köpek ırkları akıllı olduğu için eğitmek kolaydır konusu da tamamen yanlıştır.
  • Köpekler inatçı, hırçın olduğu için eğitemiyorum demek te yanlıştır. Eğer eğitim verirken köpeğinizi ürkütüp onun huzursuz olmasına neden olan davranışlar sergiliyorsanız köpekler dediğiniz yapmaz. Bu yüzden iyi bir ikili iletişim oluşturup eğitim vermelisiniz.
  • Eğitim süresi boyunca köpekleri kendinizle uyutmamalısınız konusu da doğru bilinen en önemli yanlıştır. Köpeğin sizinle uyuması tam tersi size güven duyup daha kolay eğitmenizi sağlayacaktır.
  • Ceza sistemi de uygulamakta doğru değildir. Genelde çoğu kişi köpekleri onu dinlemediklerinde mama vermeme, sokağa çıkarmama gibi cezalar verir. Bu oldukça yanlış bir tutumdur. Köpeğiniz sizi dinlemiyor ise ödül maması gibi onun aklını kolayca çelecek davranışlar ile sizi dinlemesini sağlayabilirsiniz. Sizi dinlediği her anda ödül maması verip onu eğitime daha kolay alıştırabilirsiniz.

Köpeklerinizi eğitirken yumuşak, güven verici ve samimi bir şekilde onlara yaklaşmalısınız. Bu tutum aranızdaki bağı güçlendirir ve eğitimi kolaylaştırır.